Proleženiny neboli dekubity provází některá onemocnění, kdy jsou pacienti upoutáni delší dobu na lůžko, a nemohou se příliš pohybovat. Vlivem zemské gravitace pak dochází nejprve k utlumení průtoku krve žilním systémem a krevními vlásečnicemi a posléze k postupnému odumírání tělesné tkáně. Týká se to zejména pokožky a poté i hlubších vrstev, například svaloviny. Jestliže jsou dekubity neléčené, tento stav může přejít až v celkovou otravu krve a sepsi a pacient umírá.
V nemocnicích bývají dekubity pod kontrolou ošetřovacího personálu, ale horší situace nastává tam, kde jsou lidé upoutáni na invalidní vozík a nachází se mimo nemocniční zařízení, v domácím prostředí je možné tyto tělesné defekty přehlédnout, což pak přináší zbytečné zdravotní komplikace. Optimální je, jestliže se postupuje cestou preventivní, tedy pořizují se například antidekubitní podložky na sezení https://www.libelladesign.cz/produkty/seat-mono.
Antidekubitní podložka je zhotovena tak, aby nebyla zatížená část těla přetěžována, a aby byla dobře zásobena krví z krevního oběhu. Výhodou tohoto řešení je jeho univerzalita, neslouží pouze vozíčkářům, ale i lidem zdravým, kteří vykonávají sedavá zaměstnání, anebo trpí nadváhou, kde je větší pravděpodobnost silného tlaku na hýždě a stehna, a kde by k dekubitům či alespoň k jejich počínající tvorbě mohlo docházet.
Podložky proti tvorbě dekubitů se mohou hodit i hůře pohyblivým seniorům a lidem po vážných úrazech, kteří jsou již propuštěni do domácího léčení, ale jsou stále upoutáni na lůžko a jejich pohybový rozsah mimo něj je velmi omezený.
A jedna poznámka na závěr – nenechávejte na antidekubitních podložkách veškerou tíhu odpovědnosti za vaše zdraví, jste-li alespoň zčásti pohybliví, snažte se nejen cvičit a posilovat svalové partie, ale zároveň zdravěji se stravovat, lépe spát, regenerovat organismus a vyhýbat se stresovým situacím.