Obklopte se exotikou

Někteří zahrádkáři nadšenci se rádi obklopují méně známými rostlinami. Některé jsou vysloveně vzácné skvosty, které vyžadují náročnou péči. Pokud nejste zahradníci příliš zdatní, vyberte si rostliny, které zvládne pěstovat i začátečník. Můžete si vybrat mezi jednoletou nebo trvalkovou zelení. Radost vám přes léto jistě udělá tabák. Patří k méně často pěstovaným rostlinám. Je to škoda, protože jeho květy jsou ozdobou zahrady. Možná vás totiž nenapadne, že právě tabák se může stát zajímavou kvetoucí letničkou.
plod akébie
Tabáků je mnoho druhů. Jsou nejen dekorativní, ale upoutají vás i příjemnou vůní. V našich podmínkách je k pěstování vhodný tabák viržinský nebo selský. Ten je pro začátečníky vhodnější, protože na pěstování je jednodušší. Je nutné semínka nejdříve předpěstovat v teplém prostředí. Můžeme zvolit vytápěný skleník nebo místo doma za oknem. Na záhony můžeme malé rostlinky vysadit, až budeme předpokládat, že již nebudou hrozit mrazíky. Pro rostlinu si vyhradíme dost místa. Tabák je poměrně vzrůstný, potřebuje dostatek prostotu. Mezi druhy, které chceme pěstovat pro květy, patří tabák lesní a křídlatý. U některých druhů se můžeme dočkat až pět centimetrů velkých květů.
kvetoucí tabák
Jestli chcete ještě něco exotičtějšího, pořiďte si akébii pětičetnou, jinak zvanou čokoládové víno, pro svou typickou vůni. Jedná se o rychle rostoucí popínavou rostlinu, která je poměrně odolná. Během roku dokáže přirůst až o dva metry. Patří mezi liány, můžete ji tedy vysadit třeba k pergole. V květnu má akébie velké množství tmavě fialových květů. O co jsou květy menší, o to intenzivněji voní. Vůní připomínají vanilku a čokoládu. Pokud budete mít opravdu hodně velké štěstí, můžete se na rostlině dočkat i plodů. Mají nevábnou zeleno fialovou barvu a vzhledem se podobají okurce. Jsou jedlé, velikost mají kolem deseti centimetrů.