Read Comments

Krása zvaná slunečnice

Není snad nic hezčího, než žlutá a jasná barva slunečnic. Jejich druhů je několik, nádherné jsou však všechny. Existují slunečnice, které mají více květu na jednom stonku, slunečnice červené či hnědé a typické krásné žluté.
Rostlinku není náročné pěstovat. Stačí několik semen slunečnic, které rozhodíte na políčko a jemně zahrnete hlínou. Může se i stát, že se Vám na zahradě objeví slunečnice, aniž byste ji tam vysévali. Jak je to možné? Určitě za to mohou sousedi, kteří přes zimu přikrmovali ptáky slunečnicovými semínky. Ptáček pak semínko snadno odnese z krmítka, upustí a sazenička je na světě.
rudá slunečnice
Rostlina je velmi nenáročná, když ji občas zalijete, bude jen ráda. Roste kdekoliv, nejlepší je to ale na slunečném místě. Tato rostlina má jednu zvláštnost. Svůj květ otáčí za sluncem. Tedy když ráno z jednoho místa vidíte květ, odpoledne můžete vidět jen okvětní lístky ze strany.
Od chvíle, kdy slunečnici vyraší první lístky, netrvá dlouho a vytvoří krásný květ. Někdy malý, jindy opravdu obrovský. Těšte se na návštěvu včeliček a čmeláků. Koho by nelákaly takové květy, že? Bohužel ale lákají i malé broučky, které můžete najít mezi okvětními lístky i v celém květenství rostliny.
A je tu podzim, čas sklizně. Krásné květy slunečnice shazují okvětní lístky a zůstává pouze zbytek květenství v podobě talíře se zabodanými semínky. Pokud pěstujete rostlinu jen pro okrasu, nechte odkvetlý květ na místě. Ptáčkové z celého okolí se začnou slétat a zobat semínka.
Jestli ale chcete sklízet semínka i pro sebe, přichází období, kdy ten zbytek květu už tak krásně vypadat nebude. Nejjednodušší je zabodnout vedle rostliny vysoký kůl a přes něj přehodit jemnou síťku či záclonu. Tím zakryjete celou rostlinu či pouze ono květenství. Přes síťku se ptáci na semínka nedostanou a celá úroda je Vaše.
slunečnice u pole
Co se semínky? Buď je můžete použít příští rok pro vypěstování dalších slunečnic, nebo je můžete třeba opražit, opražené sníst, dát je do jogurtu, salátu nebo i ochutit karamelem a jen tak je zobat k filmu v televizi. Předtím Vás čeká dlouhé loupání semínek, ale za tu námahu to stojí.

Tags:
Categories Zahrada a dům