Uklízení jako zábava

Ptáte se, jak se přinutit k tomu, abyste uklízela často a hlavně pořádně? Máte málo času a to málo, co vám zbývá, nechcete věnovat úklidu? I z uklízení si ale můžete udělat zábavu. Uděláte to jako hru, soutěž sama se sebou. Zahrajte si hru, jak nejrychleji dokážete svůj dům či byt uklidit. Samozřejmě, že čas od času je potřeba udělat velký úklid, který se nedá uspěchat a který je potřeba udělat skutečně pečlivě. Na běžné denní uklízení ale nepotřebujete tolik času, kolik si myslíte.

I uklízení musí mít řád
Stačí si ve všem udělat řád a systém. Díky systému uklízení budete rozhodně efektivnější a to jde. Neztrácejte uklízením více času, než je nezbytně nutné. Rozložte si uklízení do několika fází. Nejprve si také rozmyslete, co vše je nutné uklízet. Rozhodně je například potřeba každý den otřít kuchyňskou linku, ale už není nutné každý den utírat prach.

Zkuste si své domácí práce rozložit a uvidíte, že vám nezaberou tolik času. Pondělky si například vyhradíte na vytírání, úterky mohou být prací, ve středu přejedete prach na nábytku atd. Když bude mít uklízení pevný řád, nebudete mít neustále pocit, že nestíháte uklidit. Každý den uděláte něco a budete vědět, že máte splněno. Další práce na vás čeká až další den. Zbavte se toho pocitu, že vše musí být pořád uklizené, že každý den musíte dělat vše.

Zapojte rodinu
Každý den rozhodně tedy musíte obstarat myčku, ustlat otřít kuchyňskou linku, koštětem přeběhnout po bytě a posbírat špinavé prádlo, které po bytě pohazují ostatní členové domácnosti. Opravdu ale musíte dělat všechno tohle? Co třeba naučit rodinu, aby špinavé prádlo rovnou dávali do koše na prádlo a nenechali jej povalovat po bytě? Co třeba vysvětlit každému členu rodiny, že špinavé nádobí po sobě může dát rovnou do myčky? A co teprve, kdyby si po sobě každý ustlal i postel? Jsou to zdánlivé maličkosti, které jim nezaberou příliš času, ovšem vám ho v souhrnu hodně ušetří.