Banka zamítla žádost o úvěr! Jak postupovat?

Pokud nemáme k dispozici dostatek finančních prostředků, naše první kroky s největší pravděpodobností povedou právě do banky. V případě, kdy se jevíte jako bezrizikový klient, je schvalování úvěru pouze formalita. Může však nastat i opačná situace a vám bude úvěr z nějakého důvodu zamítnut. Jak v takových případech postupovat? A jaké jsou nejčastější důvody pro zamítnutí úvěru?

V jakých případech může banka úvěr zamítnout?

výše úroku

Každý žadatel o úvěr je jiný, a tudíž ke každé žádosti banka přistupuje individuálně. Schvalovací proces většiny bank je tak zdlouhavý a nepraktický hlavně v případě, kdy potřebujete mít peníze k dispozici co nejdříve. Velmi důležitým faktorem, který banka prověřuje, je bonita klienta. Ta představuje jakousi schopnost klienta dostát svým závazkům, které by podpisem smlouvy vůči bance měla. Bonita klienta je pak pro mnohé banky rozhodujícím faktorem pro schválení či zamítnutí žádosti o úvěr. Příliš nízká bonita tak může směřovat až k zamítnutí úvěru.

  • Nedostatečná výše příjmu

sloupec peněz

Jedním z rozhodujících faktorů, který určuje výši bonity klienta je výše měsíčních příjmů. Do těchto příjmů se započítává mzda ze zaměstnání, samostatná výdělečná činnost a některé banky navíc berou v potaz i příjmy z pronájmu nemovitosti. Celková výše příjmů by měla pokrýt veškeré výdaje, jako jsou prostředky na živobytí, pojištění, splácení úvěrů atd. Není se tak čemu divit, že nedostatečná výše finančních prostředků vede k zamítnutí úvěru.

  • Negativní záznam v registru dlužníků

Naše platební morálka je pravidelně zaznamenávána do finančních registrů. Pokud vše splácíme řádně, bude pro nás později daleko jednodušší na úvěr dosáhnout. V případě, kdy však nejsme schopni dostát svým závazkům, se v registru objeví negativní záznam, který později vede až k zamítnutí žádosti o úvěr. V takovém případě, už u banky neobstojíte, jediným možným řešením je nebankovní společnost. Slyšeli jste už o hypotéce bez registru Hypoteka-bez-registru?